آخرین مطالب

خبر خوش برای مردم لرستان؛

راه آهن لرستان دوباره به راه می افتد اقتصادی

راه آهن لرستان دوباره به راه می افتد

  بزرگنمایی:

راه‌آهن خرم‌آباد- دورود ـ اندیمشک قصه‌ای است که بیش از یک دهه از وعده انجام آن می‌گذرد اما هنوز این وعده‌ها عملیاتی نشده و مردم چشم به راه شروع مجدد عملیات اجرایی قطار می‌باشند، در این میان با سفر هیئت دولت به استان و تاکید استاندار لرستان و سخنان صریح ریاست جمهور در رابطه با این موضوع، امید به عملی شدن و آغاز مجدد عملیات اجرایی این پروژه کلیدی دو‌چندان شده است.

به گزارش پایگاه خبری گریت نیوز و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری لرستان، راه‌آهن خرم‌آباد- دورود ـ اندیمشک یکی از پروژه‌های عمرانی لرستان است که سال 90 کلنگ احداث آن به زمین زده و سال 93 عملیات اجرایی آن آغاز شد؛ بنا بود تا شهریور 98 به بهره‌برداری برسد اما این پروژه ریلی به خاطر کمبود اعتبار و معارضین محلی متوقف مانده و در سفر اخیر هیات‌دولت به لرستان یکی از موضوعاتی بود که از سوی مسئولین استان در جلسه‌ طرح موضوع شد و آغاز عملیات اجرایی آن مورد تاکید رئیس جمهور قرار گرفت.

 پروژه راه‌آهن خرم‌‌آباد در دستور کار و جزو مصوبات سفر قرار گرفته است

با این اوصاف حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، در سفر به لرستان و در دیدار خود با اقشار مختلف مردم این استان با تاکید بر اینکه مسئله ریل و راه آهن لرستان جزو مصوبات سفر قرار گرفته است و البته موضوع راه‌آهن لرستان سال‌ها پیش باید حل می‌شد نه اینکه امروز موجب نگرانی مردم شود، بیان کرد: «عقب ماندگی‌های گذشته را باید جبران کنیم و بعد حرف‌های جدید برای استان بزنیم»

وی خاطرنشان کرد: پروژه راه‌آهن خرم‌‌آباد در دستور کار و جزو مصوبات قرار گرفته و آن را از اولویت‌های استان می‌دانیم.

رئیس جمهور بر توسعه یافتگی در کشور در بستر عدالت تاکید داشت و گفت: در بودجه ریزی و اقداماتی که دنبال می‌کنیم عدالت برای ما بسیار مهم است؛ مسائل باید تحت الشعاع عدالت دنبال شود تا مردم هم از عدالت و هم از توسعه یافتگی بهره ببرند. 

پروژه راه‌آهن خرم‌‌آباد ظرف سه سال به پایان می‌رسد

 همچنین در جلسه شورای اداری که با حضور رئیس جمهور در لرستان برگزار شده بود، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به آخرین وضعیت پروژه راه‌آهن لرستان با بیان اینکه بین 38 تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سه سال پروژه می‌شود که پروژه تعطیل است، افزود: در این زمینه نیز تلاش کنیم تا این پروژه تمام شود.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: پیشنهادم برنامه زمان‌بندی سه‌ساله است تا بتوانیم پروژه را به نقطه‌ای برسانیم و در پایان دولت تعیین تکلیف شده باشد.

وی قول داد: منابع این پروژه هم قابل تأمین است و بعد از سفر، طرح راه‌آهن لرستان مجدد فعال می‌شود.

قاسمی افزود: این پروژه در دولت و در حضور معاون اول رئیس جمهور مورد بررسی قرار گرفته و بناست از محل‌هایی خارج از بودجه جاری کشور تأمین اعتبار شود. 

راه‌آهن لرستان جزو پروژه‌های تهاتر نفت وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت

احمدرضا دالوند، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با بیان اینکه گیر اصلی پروژه راه آهن دورود-خرم‌آباد- اندیمشک موضوع قرارداد است، عنوان کرد: قرارداد پروژه همان قرار داد سال 92 است و بروز رسانی نشده که برای بروزرسانی نیاز بود حتما از مسیر سازمان و شورای عالی فنی کشور عبور کند، در این رابطه مکاتبات زیادی داشتیم و یک سری مدارک و توجیهات را به سازمان برنامه و بودجه کشور و شرکت توسعه زیر ساخت‌ها ارائه کردیم.

وی بیان کرد: همراه با استاندار لرستان با سازمان برنامه و بودجه پیگیری پیش جلسه شورای عالی فنی با حضور رییس دبیرخانه شورای عالی فنی کشور، قرارگاه خاتم، شرکت توسعه زیر ساخت‌ها، سازمان برنامه و بودجه بودیم که در این جلسه ابهامات برطرف شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: منتظر جلسه نهایی شورای عالی فنی کشور در رابطه با اصلاح قرار داد راه آهن هستیم، که اگر این قرار داد آن طور که مدنظر است اصلاح شود مشکل اصلی برطرف شده است.

دالوند در خصوص تامین اعتبار پروژه هم توضیح داد: این پروژه که یک پروژه ملی است جزو پروژه‌های تهاتر نفت وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه پروژه در حال حاضر متوقف است، بیان کرد: بازه زمانی برای تکمیل پروژه در سفر وزیر راه و شهرسازی 3 سال تعریف شده است.

 معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با بیان اینکه حدود 85 درصد اراضی پروژه تملک شده و باقی تملک هم با بروز رسانی قرار داد و تامین اعتبار انجام می‌شود، عنوان کرد: پروژه از پیشرفت 38 درصدی برخوردار است.

دالوند با تاکید بر اینکه این پروژه یکی از مطالبات جدی مردم است، گفت: به طور جدی پیگیر پروژه هستیم و امیدواریم در دولت سیزدهم که به عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار این دولت است به سرانجام برساند.

دستور رئیس جمهور بر تکمیل پروژه راه‌آهن لرستان

 سمانه حسن‌پور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان نیز آخرین برآورد پروژه را 6000 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این پروژه علاوه بر اینکه جزو مصوبات رئیس جمهوری است و دکتر رئیسی تاکید بر ضرورت تکمیل آن نموده است.

حسن پور بیان کرد: طبق برنامه زمان بندی باید ظرف سه سال پروژه راه آهن دورود- خرم‌آباد تکمیل شود.

وی خاطر نشان کرد: تحرکات خوبی صورت گرفته و عزم مسئولان کشوری و استانی بر فعال شدن و به سرانجام رسیدن پروژه راه آهن است.

 راه‌آهن لرستان یکی از پروژه‌های مهم در حوزه زیرساختی استان است

دکتر فرهاد زیویار استاندار لرستان در آخرین مصاحبه با اصحاب رسانه لرستان گفته بود: راه‌آهن خرم‌آباد-دورود- بروجرد که یکی از پروژه‌های مهم در حوزه زیرساختی استان است.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه در ردیف پروژه‌های مصوب سفر 19 آذر ریاست‌جمهوری به لرستان است، از این رو با دیگر پروژه‌ها متفاوت بوده و هزینه و اعتبار آن بسیار بیشتر از دیگر مصوبات سفر است کمااینکه اعتبار چند هزار میلیارد تومانی برای آن در نظر گرفته شده است.  

استاندار لرستان با اشاره به پیگیری‌های وزیر راه و شهرسازی برای تکمیل پروژه راه‌آهن استان، بیان کرد: وزیر راه تاکید داشت که این مجموعه در قالب طرحی سه ساله پیش‌بینی شود که در همین راستا طرح تکمیل پروژه تهیه و به وزارت راه و شهرسازی ارائه شد.  

زیویار با بیان اینکه قرارداد پروژه در سال‌های گذشته بسته شده و نیازمند اصلاحاتی بود، افزود: این تغییرات در قرارداد مستلزم این است که از طرف وزارت راه و شرکت زیرساخت در اختیار سازمان برنامه و بودجه و شورای فنی سازمان قرار داده شود که این موضوع فرایندهای طولانی در بر داشت و بدنبال آن هستیم تا هرکه سریع‌تر موانع اداری برطرف شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در راستای اصلاح کردن موارد و موانع مورد نیاز، گفت: تغییرات منظور شده در اختیار وزارت راه قرار گرفت و نهایتا قرار شد در جلسه فردای شورای فنی سازمان برنامه و بودجه مطرح و در صورتی که مصوب شود فرآیندهای بعدی آن شروع می‌شود.

 راه‌آهن لرستان یکی از ابر پروژه‌های کشور است

نماینده عالی دولت در استان، راه‌آهن لرستان را از جمله ابر پروژه‌های کشور عنوان و تصریح کرد: اعتبارمورد نیاز این پروژه چند هزار میلیارد است و از این‌رو باید تامین اعتبار و پشتوانه‌های مالی متفاوتی از جمله تهاتر نفت برای آن پیش‌بینی شود.

وی پیشرفت فعلی پروژه راه‌آهن لرستان را 39 درصد خواند و افزود: طی روزهای آینده از طرف شرکت زیرساخت و قرارگاه خاتم بازدیدهایی را خواهند کرد.

موانع پیش‌روی پروژه راه آهن لرستان اداری است

استاندار لرستان بیان کرد: در حال حاضر موانع پیش‌روی پروژه اداری است، ضمن اینکه عزم اضلاع چندگانه این مجموعه از قبیل قرارگاه خاتم، وزارت راه و سازمان برنامه و بودجه همگی درصدد راه‌اندازی و تکمیل این پروژه هستند.

زیویار از اشتغال‌زایی و درآمدزایی بالای این پروژه پس از برطرف شدن موانع خبر داد و گفت: اعتبارات آماده تزریق به پروژه هستند و تنها موانع اداری باید حل شوند.   

وی، احداث راه‌آهن لرستان را از جمله اقدامات در راستای تحقق شعار سال دانست و خاطرنشان کرد: تکمیل این پروژه راه‌های کشور را ارتقا بخشیده و نقش بسیار مهمی در توسعه منطقه دارد و در عین حال اشتغال‌زایی بالایی نیز به همراه خواهد داشت و بر همین اساس تمام تلاش خود را برای آغاز مجدد پروژه بکار گرفته‌ایم.

 پروژه راه آهن لرستان جزو چهار پروژه پیشنهادی به مقام معظم رهبری جهت تامین اعتبار از محل تهاتر نفت.

نماینده عالی دولت در لرستان در گفتگوی اخیر خود با روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان، با بیان اینکه تاکنون 3700 میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شده و برای ادامه عملیات اجرایی و تکمیل آن هر سال 2000 میلیارد ریال در مجموع طی سه سال 6000 میلیارد ریال برای این پروژه نیاز است، خاطرنشان کرد: این ابر پروژه با تاکید رئیس جمهور به عنوان مصوبه سفر قرار گرفته و در شرف حل موانع و آغاز مجدد عملیات اجرایی است.

زیویار اضافه کرد: عدم بروز رسانی قرارداد و عدم تامین منابع مالی از دلایل تاخیر در اجرای پروژه راه‌آهن دورد- خرم‌آباد- اندیمشک است.

مشکل قراردادی پروژه راه‌آهن لرستان مرتفع شده است

استاندار لرستان اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام شده و برگزاری پنج جلسه در سازمان برنامه و بودجه کشور با مصوبه شورای عالی فنی کشور خوشبختانه مشکل قراردادی پروژه مرتفع شده است.

وی عنوان کرد: همچنین با پیگیری‎‌های صورت گرفته پروژه راه‌آهن لرستان جزو چهار پروژه پیشنهادی به مقام معظم رهبری حفظه‌الله جهت تامین اعتبار از محل تهاتر نفت می‌باشد.

لازم به ذکر است؛ پروژه راه‌آهن دورود- خرم‌آباد 121 کیلومتر است که در چهار قطعه احداث خواهد شد، امید می رود که عملیات اجرایی این ابر پروژه هرچه زودتر آغاز و کام تلخ مردم لرستان را شیرین کند


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اشتغال زایی 900 نفره در پروژه پروفیل آلومینیوم الیگودرز/ تاکید بر تسریع فراخوان پروژه کارخانه

بازگشت هندبال لرستان به دهه طلایی 60

نشست پرسش و پاسخ استاندار با دانشجویان دانشگاه لرستان برگزار شد

تعامل صنعت و دانشگاه از اهداف اصلی توسعه کشور است

بازی اول برای تیم ما رسمی و تدارکاتی بود

سد معبر بعنوان یک عارضه شهری تبدیل شده است

نظارت کافی بر روند اجرای طرح سد معبر در سطح شهر خرم آباد صورت نمی گیرد

سد معبر یک معضل بزرگ برای شهر خرم آباد است

سد معبر چهره‌ای ناخوشایند در سطح شهر خرم آباد/ ارگان های مرتبط کمک حال شهرداری باشند

طلاعیه قطعی آب در برخی از مناطق شهر خرم آباد

جذب 2 دونده کنیایی در باشگاه پلیمر خلیج فارس خرم‌آباد

بخشودگی سود و جرائم تسهیلات بانکی بیش از 14 هزار نفر از کشاورزان لرستانی توسط بانک کشاورزی استان

اجرای طرح سنجش میزان رضایتمندی ذینفعان از خدمات شرکت گاز استان لرستان

پلیمر خلیج فارس خرم‌آباد میزبان رقابت‌های هندبال دسته اول کشور

دختر لرستان در مسابقات ژیمناستیک قهرمانی کشور طلایی شد

دونده زن کنیایی جذب باشگاه پلیمر خلیج فارس خرم آباد شد

برقرسانی به دو روستا در شهرستان پلدختر

پیشرفت 25 درصدی پروژه‌های جهاد آبرسانی در لرستان

مرکز پایش برخط مناطق زیست محیطی لرستان افتتاح شد

تکمیل سدهای نیمه تمام راهکاری برای تامین آب شرب لرستان است

افتتاح یک واحد آموزشی 9 کلاسه در شهرستان ازنا

مسابقات ژیمناستیک هنری قهرمانی لرستان برگزار شد/ خرم آباد قهرمان شد

بیست و چهارمین جشنواره تکریم از خیرین مدرسه ساز برگزار شد

نصب بیش از 3 هزار و 450 انشعاب گاز در استان لرستان طی دو ماه گذشته

سیاست گذاری جهت ارتقای فرهنگ مطالبه گری ضروری است

تبیین مطالبه گری راه مقابله با توطئه های دشمنان است

نظارت همگانی، راه نجات جامعه از فساد و انحراف است

افزایش 14 بیماری دیگر از بیماران خاص و صعب العلاج در تعهد بیمه سلامت/بسته خدمتی بیماران خاص و صعب العلاج به 22 بسته رسید

طرح الگوی کشت برای 565 هزار هکتار اراضی کشاورزی لرستان تدوین شد

اطلاعیه روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان لرستان درباره کاهش دما

19 درصد حجم مخازن استان آب دارد

ششمین جشنواره رسانه ای استان لرستان برگزار خواهد شد

"درگاه ملی مجوزها" تنها مرجع رسمی صدور مجوزهای کسب و کار است

حادثه رانندگی در لرستان سه کشته برجا گذاشت

351 راهدار در کلیه محور های مواصلاتی لرستان در حال آماده باش هستند

قهرمانی تیم دوومیدانی نونهالان لرستان در مسابقات منطقه 5 کشور

توزیع ناعادلانه ارزش افزوده باعث ضعیف تر شدن شهرداری ها در شهرهای کمتر توسعه یافته شده است

تمامی دستگاه ها و ارگان های نظامی از امکانات موجود خود برای پیشگیری و کنترل بحران ها استفاده کنند

خبر خوش برای افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی و سازمان بیمه سلامت/ 9 کد خدمتی دیگر به خدمات معلولان در سال جاری اضافه شد

آیین تکریم و معارفه مدیر کل بیمه سلامت استان لرستان برگزار شد

پیام تسلیت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در پی درگذشت طنزپرداز لرستانی

بیش از 91 تن مواد غذایی فاسد و تقلبی در لرستان معدوم شد

باید به دنبال خدمت رسانی خوب به مردم باشیم/ هدف اصلی بیمه سلامت ارائه خدمات به مستضعفین است

جذب 2 هندبالیست خارجی در باشگاه پلیمر خلیج فارس خرم‌آباد

کمپ بین‌المللی جودو کشور در لرستان ایجاد می‌شود

تبیین خدمات دولت سبب امیدآفرینی در جامعه می‌شود

استاندار لرستان در محاصره دشمنان در لباس دوست/ چه کسانی زیویار رسانه‌ای را نمی‌خواهند!!؟

شهردار جدید کوهدشت انتخاب شد

آغاز عملیات گازرسانی به یک شهر و 15 روستای الیگودرز

پیست اسکی "تمندر" الیگودرز تاییدیه فنی فدراسیون جهانی اسکی را دریافت کرد